Ostatnie decyzje Prezydenta RP

  • 5.10.2017, 11:39 (aktualizacja 06.10.2017 10:31)
  • Redakcja
Ostatnie decyzje Prezydenta RP
Andrzej Duda zawetował ustawę PiS-u o Sądzie Najwyższym i wprowadził nowelizację do projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent wybrał też nowych doradców – dr hab. Marka Rymszę oraz Annę Kasprzyszak. Ostatnie decyzje prezydenta przyczyniły się do dużego wzrostu poparcia jego rządów. Gdyby wybory odbyły się dziś to wygrałby on z 74% poparciem.

Weta Prezydenta RP

Andrzej Duda zawetował ustawę polityków Prawa i Sprawiedliwości o Sądzie Najwyższym. W swoim uzasadnieniu Prezydent RP wydał oświadczenie, w którym wykazał wątpliwości na temat przekazania tak szerokich kompetencji administracji rządowej jednej osobie. Zgodnie z ustawą funkcję tę miał pełnić Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Prezydent, dając weto tej propozycji, nie dopuścił, aby jeden polityk miał tak dużą władzę nad sądownictwem w Polsce. Decyzję uzasadnił poczuciem odpowiedzialności za kraj.

Andrzej Duda skierował również swój projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaproponował on, aby członków KRS wybierać stosunkiem trzech piątych głosów poprzez posłów Sejmu. Obecnie sędziów tych wybierają środowiska sędziowskie. Zbigniew Ziobro skomentował tę decyzję słowami: "to był smutny dzień dla tych wszystkich Polaków, którzy liczyli na rzeczywistą zmianę w wymiarze sprawiedliwości".

Nowi doradcy prezydenta RP

Pod koniec września 2017 roku prezydent Andrzej Duda powołał dwóch nowych doradców. Jednym z nich jest Anna Kasprzyszak – dziennikarka prasowa i telewizyjna, która pracowała wcześniej jako sprawozdawca sejmowy oraz wykładowca akademicki. Nowa doradczyni studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 2015-2017 była Dyrektorem Biura do Spraw Narodowej Rady Rozwoju w KPRP. Drugim doradcą został dr hab. Marek Rymsza, który kieruje Zakładem Profilaktycznych Funkcji Polityki Społecznej na UW. Jest on ekspertem dot. problematyki sektora obywatelskiego i non-profit.

Sondaże wyborcze na temat kadencji Andrzeja Dudy

Gdyby obecnie odbyły się wybory prezydenckie, to bezapelacyjnie wygrałby Andrzej Duda. Polacy oddaliby na niego 74 punkty procentowe. Na drugim miejscu znalazła się Beata Szydło, a na trzecim Paweł Kukiz. Do tej przewagi przyczyniły się weta prezydenckie oraz wyraźne odseparowanie jego urzędu od rządów Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast jeśli chodzi o II turę wyborów, gdzie stanęliby naprzeciwko siebie Andrzej Duda i Donald Tusk, to wygrałby ten drugi z wynikiem 53% głosów. Druga kadencja Szefa Rady Europy kończy się pół roku przed wyborami prezydenckimi, więc jest ta kandydatura jest możliwa. Sam Donald Tusk nie komentuje jego ewentualnego powrotu na polską scenę polityczną, jednak na chwilę obecną jest on jedynym realnym konkurentem dzisiejszego prezydenta.

Tomasz Delmaczyński

 

 

Artykuł zewnętrzny

Redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe