Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 18:36
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Zatrucie dymem: co warto wiedzieć na ten temat?

Pożary kojarzone są zazwyczaj z potęgą ognia i z jego niszczycielską siłą. Wiele osób zapomina jednak o tym, jak wielkim zagrożeniem jest w takim przypadku dym. Zatrucie dymem jest przecież równie niebezpieczne, jak i poparzenia, choć większość osób skupia się na udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom poparzeń, nie zaś tym, którzy muszą poradzić sobie ze skutkami zbyt długiego przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Co gorsza, niewielka jest też nasza wiedza na temat tego, w jaki sposób należy się zachowywać w zadymionych pomieszczeniach.
  • 10.05.2018 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zatrucie dymem: co warto wiedzieć na ten temat?

Zatrucie dymem w pigułce
Choć problem ten bywa lekceważony, zatrucie dymem może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Tam, gdzie pojawia się dym, tam pojawia się również ryzyko utraty życia. Dym okazuje się wyjątkowo niebezpieczny w chwili, gdy pożar wybucha w pomieszczeniu dość nowym. Wynika to ze specyfiki nowoczesnych materiałów budowlanych, z których dość często w trakcie spalania wytwarza się toksyczny cyjanowodór. Wielkim zagrożeniem dla tych, którzy przebywają w zadymionych pomieszczeniach, jest też tlenek węgla.

Jak objawia się zatrucie dymem?
Objawy zatrucia dymem są dość charakterystyczne. Zaczerwienienie twarzy, ból głowy oraz zawroty głowy to pierwsze objawy, których nie można ignorować. W przypadku dłuższego przebywania w zadymionym pomieszczeniu, mogą się pojawić dalsze problemy, jak utrata przytomności oraz coraz większe problemy z oddychaniem. Osoba, która utraci przytomność w zadymionym pomieszczeniu, bardzo często ginie o ile w porę nie znajdzie jej osoba, mogąca udzielić odpowiedniej pomocy.

Jak postępować?
Wiedza na temat tego, w jaki sposób chronić się przed zatruciem dymem oraz jak postępować w chwili, gdy zaczniemy odczuwać pierwsze jego skutki, może nam uratować życie. Opuszczenie zadymionego pomieszczenia oraz wezwanie lekarza to najważniejsze czynności, które musimy wykonać w trosce o siebie. Częściej jednak bywa tak, że to my musimy udzielić pomocy tym, którzy zatruli się dymem. Najważniejsze jest wezwanie pogotowania oraz udzielenie pierwszej pomocy. Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy oczyścić jego drogi oddechowe i wykonać sztuczne oddychanie. Warto też pamiętać o tym, że pierwsze objawy zatrucia dymem, czyli zawroty głowy, mdłości oraz osłabienie, mogą też czasem wystąpić dopiero kilka godzin po kontakcie z dymem. Nie można ich ignorować, a szybkie zgłoszenie się do lekarza powinno stać się w takiej sytuacji czynnością najważniejszą.

Więcej informacji przeczytasz na stronie sklepu Higieniczny.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---