Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 09:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się w naszym kraju i nie tylko coraz większym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów. To często bowiem jedyne rozwiązanie, aby w bezpieczny i sprawny sposób neutralizować zanieczyszczenia z gospodarstwa domowego. Zanim jednak podejmie się decyzję o nabyciu i montażu tego typu instalacji, warto dowiedzieć się, w jaki sposób działa i z jakich elementów się składa. Przydomowe oczyszczalnie ścieków sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Alternatywą może być co prawda także tradycyjne szambo, ale w porównaniu do oczyszczalni jest ono niekorzystne jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne. Sprawdźmy więc, o czym pamiętać przy wyborze oczyszczalni i co zrobić, aby wszystko przebiegało tak, jak powinno.
  • 28.11.2023 14:32
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka pompa do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Działanie przydomowej oczyszczalni - co warto wiedzieć?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają bardzo prosty model funkcjonowania, a ich celem jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w ściekach. Mowa tutaj zarówno o metalach ciężkich, ale też wirusach, bakteriach, grzybach itd. Oczyszczalnie to w przeciwieństwie do szamba instalacje przepływowe, co oznacza, że wprowadzone do nich ścieki są oczyszczone, a następnie - już w postaci wody - odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego. Proces usuwania nieczystości odbywa się w zbiorniku przy udziale pozytywnych bakterii oraz innych mikroorganizmów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - charakterystyka i rodzaje

Istnieje kilka rodzajów przydomowej oczyszczalni ścieków, a kluczowy jest wybór takiego, który będzie spełniać indywidualne potrzeby. Na uwagę zasługują m.in. oczyszczalnie z drenażem, z filtrem roślinnym, piaskowym, gruntowych, z osadem czynnym, a także najnowocześniejsze oczyszczalnie biologiczne. W przypadku niewielkich oczyszczalni, które mają za zadanie poradzić sobie ze ściekami z jednego gospodarstwa domowego, nie trzeba starać się o pozwolenia budowlanego. Wymagane jest jednak zgłoszenie takiej inwestycji na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac we właściwym starostwie powiatowym. Przy wyborze oczyszczalni bierze się pod uwagę właśnie jej minimalną wydajność, ale również warunki terenowe, w tym metraż działki oraz poziom wód gruntowych.

Pompa do przydomowej oczyszczalni - najważniejsze informacje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to wbrew pozorom bardzo prosta instalacja, która składa się z zaledwie kilku elementów. Chodzi przede wszystkim o rury doprowadzające oraz odprowadzające, zbiornik, który jest z reguły podzielony na komory, ale również silnej pompy. To właśnie wybór tej ostatniej jest kluczowy dla prawidłowego działania przydomowej oczyszczalni, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Najlepiej wybierać pompy hartowane z rozdrabniaczem, który poradzi sobie ze ściekami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Najlepiej zwrócić się w tej sprawie po poradę do fachowców, którzy doradzą, które rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnej sytuacji. Pamiętajmy, że budowa przydomowej oczyszczalni to korzystna inwestycja, na której nie warto oszczędzać, ponieważ dzięki temu system będzie służyć nam długo i bez awarii.

--- Artykuł sponsorowany ---