Jak wybudować komin systemowy bez błędów?

  • 27.10.2021, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybudować komin systemowy bez błędów?

Na rynku spotykamy się coraz częściej z rozwiązaniem, jakim jest komin systemowy Rauch. Nie oznacza ono jednak, że możemy wykonać go byle jak tylko dlatego, że mamy już gotowe, prefabrykowane elementy. Otóż takie myślenie jest błędne. By komin taki działał poprawnie, konieczne jest wykonanie go zgodnie ze sztuką. Błędy wykonawcze lepiej odrzucić na bok, tylko wtedy można mieć pewność, że akurat ten komin będzie działał poprawnie.

O czym warto pamiętać podczas budowy komina systemowego?

W ostatnim czasie doskonale można zobaczyć, jak rozbudowany jest rynek materiałów budowlanych, w tym również kominy systemowe, które pochodzą od znanych i renomowanych marek. Jednak trzeba mieć się na baczności, bo wśród dobrych, polecanych produktów znajdują się również te gorsze, które mogą łatwo się zepsuć lub szybko wyeksploatować. Zanim więc zakupimy konkretny komin systemowy, warto dobrze zweryfikować producenta. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wszelkich atestów oraz parametrów, jakie powinny być istotne dla każdego inwestora. Warto bardzo dokładnie dopasować przewód kominowy do potrzeb, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli liczyć na dobry ciąg, bez nadmiaru. Zbyt duża średnica przewodu może doprowadzić do zbyt dużego ciągu, a co za tym idzie – do zbyt szybkiego, nieefektywnego spalania paliwa. Kolejnym krokiem jest dopasowanie komina do urządzenia grzewczego. Ta para powinna ze sobą współgrać, dlatego inny komin systemowy będzie pasował do kotłów olejowych, gazowych, a inny do kotłów stałopalnych czy pieców z zamkniętą komorą spalania.

Jakie błędy spotykane są najczęściej?

Zakup komina to nie wszystko – trzeba go jeszcze odpowiednio zamontować, by można go było później używać efektywnie. Niestety, także w tym przypadku występują pewne błędy montażowe, które mogą wpłynąć negatywnie na odbiór komina. Pominięcie jakiegokolwiek etapu montażu może skutkować problemami i przyczynić się do złego funkcjonowania komina, ale także wszystkich elementów odpowiadających za ocieplenie w budynku.

Z pewnością konieczne jest posadowienie takiego komina na fundamencie. W sytuacji, kiedy komin zaczyna się dopiero od stropu, wymagane jest nieco lepsze uzbrojenie stropu, by był w stanie utrzymać taki ciężar.

Do dwóch błędów najczęściej spotykanych w przypadku systemowych kominów są: beton wewnątrz komina oraz brak dylatacji na poziomie stropu. Brak jakiejkolwiek dylatacji, odrębności może sprawić, że konstrukcja komina będzie oddziaływać na strop, co może być niebezpieczne dla konstrukcji domu.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: