Elektryczne wózki widłowe - dowiedz się o nich więcej!

  • 10.12.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Elektryczne wózki widłowe - dowiedz się o nich więcej!
Elektryczne wózki widłowe? Zdecydowanie tak, jeśli chcesz powiększyć flotę wózków w swoim przedsiębiorstwie i jednocześnie zależy Ci, by wybrany pojazd spełniał wszelkie normy UDT i bezpieczeństwa. Jesteś ciekaw co wyróżnia widlaki akumulatorowe? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Na rynku wózków widłowych, w ostatnim czasie najchętniej kupowanymi pojazdami są elektryczne wózki widłowe, często nazywanymi akumulatorowymi. Nazwa - akumulatorowe pojawiła się, ze względu na ich specyficzne zasilanie poprzez baterię, która wyglądem przypomina tę znajdującą się pod maskami naszych samochodów.

Fenomen elektrycznych wózków widłowych

Z roku na rok zainteresowanie widlakami akumulatorowymi rośnie i to głównie, ze względu na rodzaj zastosowanego w nich zasilania. Jest to istotny element, którego nie spotkamy w innych rodzajach wózków, jak spalinowe czy ręczne. Wózki elektryczne cechuje wysoki komfort użytkowania, bardziej wydajna praca oraz to, iż nie produkują szkodliwych spalin. Fakt, iż są to pojazdy ekologiczne sprawia, że bez problemu mogą być one używane do transportu towarów na zamkniętych przestrzeniach, co w przypadku wózków spalinowych jest niemożliwe i niezgodne z normami UDT.

Budowa elektrycznych wózków widłowych

Jak w wielu innych rodzajach pojazdów, także i w tym przypadku wyróżnia się więcej niż jeden typ – wózki widłowe elektryczne z napędem 3-kołowym oraz 4-kołowym. Rozróżnienie to formułowane jest w zależności od ilości kół, które posiada wózek. Trójkołowce, to pojazdy zwrotne, małych rozmiarów, co sprawia, iż bardzo dobrze sprawdzają się do pracy w trudno dostępnych i wąskich miejscach. Czterokołowce natomiast są pojazdami większych gabarytów, przez co są stabilniejsze oraz wyróżnia je duży maksymalny udźwig. Elektryczne wózki widłowe nie posiadają skomplikowanej konstrukcji, gdyż składają się na nią elementy, tj.:

  • widły w kształcie litery „L”,
  • kabina dla operatora,
  • maszt,
  • stalowa rama,
  • karetka, na której mocuje się widły,
  • silnik elektryczny.

Parametry elektrycznych wózków widłowych nie są stałe i jednolite. Producenci tych pojazdów oferują wiele różnych opcji jeśli chodzi o udźwig czy nośność wózka, co zostało ujęte w poniższej tabeli.

tabela budowa elektrycznych wózków widłowych

Porównując wózki spalinowe do wózków elektrycznych, zauważyć można, iż te pierwsze cechuje większa wydajność. Mimo to dokonując analizy pozostałych elementów, na które powinno zwracać się uwagę przed zakupem, nie da się ukryć, iż elektryczne widlaki są zdecydowanie tańsze, jeśli chodzi o koszty utrzymania.

budowa elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe - przeznaczenie

Wśród wielu osób panuje przekonanie, iż widlaki elektryczne, ze względu na brak emisji szkodliwych spalin mogą być używane tylko w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale, magazyny czy sklepy. Jednakże to podejście jest mylne, gdyż elektryczne wózki widłowe, podobnie jak spalinowe, bez problemu można wykorzystywać do prac na zewnątrz.

Rosnące zapotrzebowanie na elektryczne widlaki, wręcz wymusza na producentach, aby poszerzali swoją ofertę o nowe modele wózków charakteryzujących się coraz lepszymi parametrami i rozwiązaniami. Przykładowo tutaj znajduje się wiele różnorodnych modeli wózków elektrycznych, które mogą w znaczny sposób usprawnić funkcjonowanie niejednego zakładu pracy.

Branże w których najczęściej wykorzystywane są elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe, najczęściej można spotkać w przemyśle spożywczym. Dlaczego? Ponieważ są to prace w głównej mierze odbywające się na zamkniętej przestrzeni, gdzie emisja szkodliwych substancji, jak w przypadku wózków spalinowych jest całkowicie zakazana i niezgodna z normami UDT. Wózki o napędzie elektrycznym są pojazdami chętnie wykorzystywanymi w magazynach, gdzie dostęp do niektórych towarów może być utrudniony, ze względu na wąskie korytarze, półki czy dużą wysokość umiejscowienia produktów.

Wózki elektryczne wysokiego składowania? Znajdziesz je tu.

Zakup używanego / nowego elektrycznego wózka elektrycznego

Chcesz kupić elektryczny wózek widłowy, jednak nie jesteś pewien na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Nie martw się, poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przeanalizowaliśmy rynek elektrycznych widlaków (nowych i używanych), tak aby stworzyć listę najistotniejszych elementów, mających kluczowe znaczenie dla efektywnej i bezpiecznej pracy wózka widłowego oraz całego przedsiębiorstwa. Odpowiedzialnie poszerz swoją flotę wózków widłowych zwracając uwagę na poniższe wypunktowania.

tabela zakup elektrycznego wózka widłowego

zakup elektrycznego wózka widłowego

Podsumowanie

Elektryczne wózki widłowe zasilane akumulatorami, to odpowiedni wybór dla osób, które poszukują sprzętu wyznaczającego się długim czasem pracy, bez potrzeby dodatkowego ładowania pojazdu w ciągu pełnej zmiany. Jednym z największych atutów omawianego pojazdu jest możliwość używania go w pomieszczeniach zamkniętych oraz to, iż nie trzeba martwić się o koszty paliwa, którego cena jest nieraz trudna do przewidzenia. Dokładna analiza potrzeb w przedsiębiorstwie pozwoli Państwu na wybór wózka widłowego, który przyczyni się do podniesienia efektywności i jakości pracy. Te wydajne i łatwe w obsłudze pojazdy mogą stanowić nieocenioną pomoc w każdej firmie, gdzie główną rolę odgrywa transport towarów.


Zdecydowałeś się na elektryczny wózek widłowy? Duży wybór pojazdów nowych i używanych znajdziesz tutaj!

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: