Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:15
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Fotowoltaika – zasada działania i opłacalność inwestycji

Fotowoltaika to zjawisko wytwarzania energii elektrycznej za pomocą promieni słonecznych. Korzystając z paneli fotowoltaicznych uzyskujemy prąd, który możemy wykorzystać na własny użytek. Choć sama instalacja nie należy do najtańszych, już w momencie jej uruchomienia zaczynamy czerpać korzyści z energii słońca.
  • 23.08.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika – zasada działania i opłacalność inwestycji

Jak działają panele fotowoltaiczne?

W panelach fotowoltaicznych każda jednostka światła padająca na ich ogniwo jest wchłaniana przez krzem. Wymusza to ruch elektronu, który jest niczym innym, jak przepływem prądu elektrycznego. Wygenerowany przez panele fotowoltaiczne prąd stały trafia do falownika, który przekształca go na prąd przemienny, dzięki czemu bez przeszkód możemy korzystać z niego w domu.

Najlepsza lokalizacja dla paneli fotowoltaicznych

Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych warto wybrać miejsce, które jest intensywnie nasłonecznione przez większą część dnia. Zazwyczaj będzie to południowa połać dachu lub nie zacieniony teren przy budynku. Panele można zamocować także na odpowiednich wysięgnikach na dachu płaskim, tarasie czy elewacji budynku. Takie stanowisko musi być odpowiednio stabilne, skierowane na południe, a kąt jego nachylenia powinien wynosić pomiędzy 30 a 60 stopni. Im lepsze miejsce przeznaczymy pod ten element instalacji, tym większe zyski energetyczne możemy osiągnąć.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Każdorazowo koszt kompleksowej instalacji fotowoltaicznej jest zależny od ilości zastosowanych paneli, ich jakości i rodzaju, klasy wykorzystanego inwertera oraz ogólnego stopnia skomplikowania montażu. Chcąc wykonać instalację, która całkowicie zaspokoi potrzeby standardowej rodziny, należy przygotować się na konieczność zapłacenia kwoty w granicach 20 000 - 30 000 złotych. Dzięki rządowym programom możemy również "odzyskać" część kosztu inwestycji - w programie Mój Prąd jest to 5 tys. zł, a dzięki uldze termomodernizacyjnej koszt instalacji odliczymy od podstawy podatku. Uruchomiona instalacja nie niesie żadnych kosztów eksploatacji, a koszt jej montażu powinien zwrócić się nawet w ciągu 7 lat w przypadku domu jednorodzinnego.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna pozwala na 25-30 lat nieprzerwanej, bezobsługowej pracy, nie generującej żadnych dodatkowych kosztów. Pojedynczy panel o mocy 1 kWp skierowany na południe jest w stanie wytworzyć w ciągu roku około 1000 kWh energii elektrycznej. To mniej więcej 1/3 rocznego zapotrzebowania energetycznego typowej rodziny. Montując trzy takie panele, jesteśmy w stanie czerpać energię słoneczną, która pokryje całkowity popyt na prąd w takim domu.

Korzyści z posiadania paneli fotowoltaicznych

Energia słoneczna pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych niesie ze sobą liczne korzyści. Już od pierwszego dnia po uruchomieniu jest źródłem darmowego prądu. Gwarantuje niezależność energetyczną bez względu na ciągle rosnące ceny energii elektrycznej. Po zainstalowaniu wszystkich elementów nie wymaga żadnej ingerencji – jest całkowicie bezobsługowa. Panele są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – takie jak mróz czy grad. Ponadto fotowoltaika jest całkowicie ekologicznym i odnawialnym źródłem energii, które nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Jeżeli posiadana przez nas instalacja produkuje nadwyżki prądu, możemy także zdecydować się na ich sprzedaż.

Dzięki stale rosnącej świadomości wielu ludzi fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością w polskich domach. To ekologiczne źródło darmowego prądu jest wyrazem naszej troski o środowisko, jednocześnie przynosząc nam znaczne oszczędności na rachunkach za prąd.

--- Artykuł sponsorowany ---